Ocak 21, 2006

Perde Pilav

Perde Pilav
Eşim Siirtli ,dolayısıyla Siirt yemeklerini öğrendim diyebilirim.Bu pilav misafirlere kitel(içliköfte) ,bumbar dolması,arap dolması gibi yemeklerle beraber sunulur.Tenceresi özel ve Siirt'te bulunuyor ama sanırım borcam benzeri kaplarda da yapmak mümkün olur.


Hamuru için:

Bir çay bardağı yoğurt
Bir çay bardağı sıvı yağ
Bir çay bardağı tavuk suyu
Üç yumurta
1 tatlı kaşık tuz
Aldığı kadar un
Pilav için:

Çam fıstığı
Kuş üzümü
150 gram badem içi,
Karabiber
Tuz
Bir çay kaşığı taçın
1kg pirinç
1 tavukYapılışı:

Tavuk iyice haşlanır ve suyuna pilav pişirilir. Ayrı bir kapta kabukları soyulmuş badem ve çam fıstığı hafif yağda pembeleştirilir. Soğutulmuş pilava l avuç badem, çam fıstığı, kuş üzümü, karabiber ve tarçın konup karıştırılır.Un, yoğurt, yumurta, tavuk suyu yoğrularak yumuşak bir hamur haline getirilir. İki bezeye ayrılır, üste konulacak beze daha küçük olur.Kubbe şeklindeki bakırdan imal edilmiş özel perde pilav tenceresinin içine bolca katı yağ sürülür, bademler istenilen şekiller verilerek üzerine dizilir. Hamur açılarak tencere içinedikkatlice yayılır. İçine bir sıra pilav, bir sıra parçalanmış tavuk dizilir.
İşlem pilav bitene kadar devam eder. En üstte kalan hamur açılarak kapak olarak kapatılır ve kenarları sıkıştırılır.3-4 parça fındık büyüklüğünnde margarin ve ya tereyağ sürülür üzerine.Önce açık olarak pişirilir.Üzeri kızarınca tencerenin kapağı kapatılır.
200C fırında her yanı kızarana kadar pişirilir.Yaklaşık 40dk.
Afiyet olsun.

Hiç yorum yok: